Küttesüsteem

  • by

   Te ehitate või olete juba ehitanud maja. Milline see ka poleks, suur või väike, on selleks, et seal oleks kogu aasta mugav ja soe, vajalik usaldusväärne ja mugav küte.
   Võib-olla teete kõik ise ja tahate teha iseseisvalt, aga võib-olla teete selle ülesandeks kogenud spetsialistidele, kes võtavad enda hoole alla teie soojavarustuse edasise „elu” ja töö. Igal juhul tuleb teil valida seadmed. Loodame, et Te pöördute meie poole ja Teie kodu küttesüsteem saab olema mugav ja käepärane.
   Ruumi võib soojendada vanal moel ahju või kamina abil, võib igasse tuppa paigaldada elektrisoojendi, kuid selline küte ei ole selle artikli teema. Selle artikli teema on mugavad hüdraulilised vedelküttesüsteemid, kus ringleb soojuskandja, soojendades maja soojusagregaatide abil.

Hüdrauliline küttesüsteem

   See on suletud ahel, kuhu kuuluvad torud, kütteagregaadid ja katel (soojusgeneraator), mis on täidetud torudes voolava vedelikuga. Süsteemis kasutatavat vedelikku nimetatakse soojuskandjaks, sest soojuskandjaks võivad peale vee olla ka teised vedelikud, mida nimetatakse ühe sõnaga antifriisideks.

Küttesüsteem töötab väga lihtsalt:
   Soojuskandja liigub süsteemis pumba survel, alguses soojeneb see katlas, aga seejärel jahtub torudes ja kütteagregaatides (radiaatorites), eritades soojust ja soojendades maja.

1. Кatel 2. Pealevoolu toru 3. Pump
4. Radiaator 5. Tagasivoolutoru


   Küttesüsteemi kuulub veel palju igasuguseid kraane ja mutreid, kuid esialgu räägime vaid selle peamistest koostisosadest.

Mis on soojuskandja?
   See on küttesüsteemi kallatud vesi (või antifriis), mille abil soojus kandub katlast kütteagregaatideni.

Miks on sagedasim soojuskandja vesi?
   Vesi on hea soojuskandja, sest oma füüsikaliste omaduste poolest on ta suuteline soojendamisel kuumenema ja andma jahtumisel ära palju soojust.
   Veel on hea voolavus ja sellepärast on seda lihtne küttesüsteemis voolama ja soojust kandma panna.
   Vesi on ökoloogiliselt puhas aine ja kõikvõimalikud lekked ei kujuta endast ohtu tervisele.
   Vesi on alati veetorustikus olemas ja seda on vajadusel lihtne küttesüsteemi lisada.
   Meile kõige lähedasem küttesüsteemi osa, mida me iga päev näeme, on kütteagregaadid. Just nende valikust ja paigutusest algab küttesüsteemide projekteerimine ja montaaž.